Su Arıtma cihazı Filtre Değişimi

Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?

Filtre değişimi için profesyonel destek almak her zaman daha avantajlıdır. Arıtma teknolojilerinde uzman teknik destek firması tercih etmeli . Su arıtma cihazı filtre fiyatları da kalitesine göre değişim gösterir. Değişim yapılırken orijinal parça kullanmak çok önemlidir. Arıtma sistemlerindeki filtrelerin fiyat skalasının değişkenliğini merak ediyorsanız Su Arıtma Cihazı Filtre Fiyatları Neye Göre Değişir, başlıklı yazımızda bu konuya detaylı olarak değinmiştik, okumanızı tavsiye ederiz.

Filtre değişimi mutlaka marka ve modele uygun yeni filtre tercih ederek yapılmalıdır. Donanımın aynı şekilde çalışması için filtrenin uygun olması önemlidir. Su arıtma cihazı aparatları mutlaka orijinal olmalıdır. Yan sanayi aparat kullanmak arıtma kalitesini olumsuz etkiler.

Markaya Göre Filtre Seçimi

Cihazın markası ve modeli filtrenin de nasıl olacağını belirler. Her markanın orijinal filtresi vardır. Ve bu filtreler sadece yetkili servislerde bulunur. Eğer marka ve modele uygun filtre seçilmezse cihaz bozulabilir. Kaliteli arıtma sistemlerindeki filtrelerin orijinal parçayla değiştirilmesi gerekir. Örneğin tezgâh üstü su arıtma cihazları farklı sisteme sahiptir. Buna göre de filtre değişimi yapılır. Tezgah Üstü Su Arıtma Cihazları başlıklı blog yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. Cihazın tipi ve kullanım koşulları filtre değişim süreçlerini ve teknik detayları belirler. Teknik desteği yetkili ve su arıtma teknolojilerinde uzman olan firmadan alarak güvenilir arıtma sistemi kalitesini koruyabilirsiniz.

Su arıtma cihazı filtreleri özelliklerine göre farklı çeşitlerde bulunur. Her filtre farklı bir arıtma özelliği sunar. Arıtma cihazlarının kalitesini de filtre çeşitliliği belirliyor. Ne kadar ince ayarlı filtre olursa su o kadar kaliteli oluyor.

Filtrelerin ince arıtma olanaklarının olması kaliteli su elde etmek için önemli. Kaliteli suya her zaman sahip olmak için de filtre değişimi yapmak gerekli. Filtrelerin çeşitlerine göre değişim süreleri şöyledir:

Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değişmeli?

Su arıtma cihazlarının filtreleri, suyun temizliği ve kalitesi için hayati öneme sahiptir. Filtreler, sudaki kir, pas, klor ve diğer zararlı maddeleri tutarlar. Ancak filtreler zamanla tıkanır ve bu da suyun kalitesini düşürür. Bu nedenle filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Peki, su arıtma cihazı filtre değişimi ne zaman yapılır? Genellikle filtre değişimi, cihazın kullanım talimatlarına göre belirli bir süre sonra yapılmalıdır. Bu kullandığınız modele göre değişkenlik göstermektedir.

Su arıtma cihazı filtreleri, suyun kalitesini korumak ve kirleticileri gidermek için tasarlanmıştır. Ancak filtreler zamanla tıkanır ve suyun kalitesini azaltır. Bu nedenle, filtrelerin belirli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir. Bu konuya daha önce dikkat etmemiş pek çok kullanıcı su arıtma cihazı filtre değişmezse ne olur gibi sorular sorabilir. Filtrelerin düzenli olarak değiştirilmemesi, suyun kalitesinin azalmasına neden olabilir. Tıkanan filtreler, suyun geçişini engeller ve suyun içindeki kirleticilerin giderilmesini etkiler. Bu, suyun tadını ve kalitesini bozar ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca cihazın kullanım ömrü de buna bağlı olarak kısalabilir.

  • Membran filtre – 2 yıl,

  • 5 Micron Filtre – 6 ay,

  • Aktif Karbon Filtre – 3-9 ay,

  • Karbon Block Filtre – 6 ay,

  • Post Karbon Filtre – 1 yıl,

  • Minarel Filtre –  12 ile 24 ay arası,

  • Alkali Filtre – 1 ile 1,5 yıl arası,

  • Detox Filtrenin değişim süresi yoktur.