Neden su arıtma cihazlarımızın filtrelerini zamanında değiştirmeliyiz?

İçme suyuna pratik bir şekilde ulaşmanızı sağlayan su arıtma cihazını kullanıyorsanız ya da su arıtma cihazı almayı planlıyorsanız filtre değişimi hakkında bir şeyler duymuş ya da okumuş olabilirsiniz. Peki; su arıtma filtresi değişmezse ne olur? İşte, su arıtma cihazı filtresi değişimi hakkında bilmeniz gerekenler:

Su arıtma cihazlarında her filtrenin, filtre ettiği suyun hacmine, litresine göre bir ömrü vardır. Örneğin suyun ilk filtre edildiği sediment filtrenin her 6 – 8 ay arasında değiştirilmesi gerekir. İkinci ve üçüncü filtreler olan karbon filtrelerin her 6 ayda bir değiştirilmesi gerekir. 
Beyin filtre olan membran filtreye nispeten daha temiz su geldiğinden ve membran filtrenin yapısından kaynaklanan kendi kendini yıkama özelliğinden dolayı membran filtrenin ömrü 2 ya da 3 yıl arasındadır. 
Beşinci filtre olan post mineral karbon filtre ise mutlaka yılda bir kez değiştirilmelidir. Bu anlamda su arıtma cihazı aldığınız firmadan mutlaka destek istemelisiniz. Zaten firmanın bu filtre değişim zamanlarını mutlaka kontrol ediyor ve konu hakkında sizi uyarıyor olması gerekir.  

Su Arıtma Filtresi Neden Değiştirilmeli!

Filtreler bir bariyer görevi görür, sudaki yabancı maddelere geçit vermez ve bu sayede içme suyuna kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Fakat kullanılan filtrelerin kullanım ömürleri zamanla dolar. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun nedeni arıtılmamış suyun içerisinde bulunan maddelerin bu filtreler tarafından tutulmasıdır.

Ne demek istediğimizi daha net bir şekilde açıklayalım: Sudaki klor gibi maddeleri filtreleyen ve suyun tadını, kokusunu değiştirebilen maddeleri sudan ayrıştıran aktif karbon filtre suyu arıtmada oldukça önemli bir görev üstlenir1. Fakat aktif karbon filtre değişimini yapmadığınız zaman, ayrıştırılan bu zararlı maddeler bakteri kolonileri oluşturabilir ve zamanla bu bakteriler sızma yaparak içme suyunuza karışabilir. Kısaca cihazınızın verimli bir şekilde çalışması ve arıtılmış, temiz suya ulaşabilmeniz için filtre değişimini aksatmamanız gerekir. 

Su arıtma filtre değişim süresi cihazda kullanılan filtrelere ve cihazın kullanıldığı bölgedeki suyun özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla bu konudaki en doğru bilgiyi su arıtma cihazı alacağınız firmadan edinebilirsiniz. Bu noktada, geniş hizmet ağı olan bir markadan su arıtma cihazı almanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmalıyız.

Su Arıtma Cihazınızın Filtrelerini Zamanında Yaptırdınız mı?

Sağlığınız için filtre değişim zamanlarını takip etmeniz şart. Bunun yanı sıra filtrelerin nasıl değiştirilmesi gerektiği hakkında da bilgi sahibi olmanız da bir o kadar önemli.

Bu iki konuyu da  endişe etmeniz gerekmez! Çünkü suaritmacihaziservis  sizin için filtre değişim zamanlarını takip eder ve zamanı geldiğinde cihazınızın filtrelerini uygun ücret karşılığında değiştirir! Size de beş aşamalı filtreleme sistemine sahip, ters ozmoz (reverse osmosis) teknolojisi sayesinde suyu milimetrenin on milyonda biri çapındaki gözeneklerden süzüp arıtan Su Arıtma Cihazlarının sunduğu temiz ve taze içme suyuna pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.